Efektívne šetrenie energií v inteligentnom dome

V tomto článku sa pozrieme na jednu časť ako jednoducho sa dá začať budovať inteligentná domácnosť a efektívne šetriť energie.

V dnešnej dobe keď cena za energie prudko stúpa nahor je potrebné sa zamyslieť ako je možné ušetriť na výdavkoch za energie.

Existuje viacero spôsobov ako znížiť výdavky. Ako prvý príklad môžeme uviesť automatizované riadenie tienenia bytu alebo rodinného domu. V dnešnej dobe je možné pomerne jednoducho a zároveň s pomerne nízkou vstupnou investíciou premeniť neinteligentné tienenie za takzvané SMART tienenie. Vo väčšine prípadov si takáto premena nevyžaduje veľké zmeny existujúcich zariadení ako sú žalúzie, rolety a podobne. Realizácia prebieha pridaním smart relé modulu do obvodu motora žalúzií, nainštalovaní aplikácie cez ktorú je možne následne vykonávať ako nastavenia a automatizácie tak aj ovládať vaše tienenie na diaľku.

Pri exteriérových žalúziách je možná premena na Inteligentné obyčajným doplnením inteligentného relé napr. veľmi obľúbenej značky SHELLY, ktorá je postavená na WiFi sieti čiže pre jednoduchšie aplikácie je ako stvorená a nevyžaduje si riadiacu jednotku ale jednoducho sa pripojí do vašej domácej WiFi siete. Na riadenie žalúzií sa používa modul Shelly 2.5 prípadne z iných značiek, ktoré si nevyžadujú svoju vlastnú riadiacu jednotku je to žalúziové relé od firmy NOUS vďaka takémuto relé je možné ovládať Vaše tienenie vzdialene, číže cez mobilnú aplikáciu a samozrejmosťou je aj zachovanie pôvodného ovládania vo väčšine prípadov klasickým nástenným tlačidlovým spínačom.

Shelly zaluzie

Obrovskou výhodou inteligentných relé je že nám otvárajú nespočetné možnosti prispôsobenia správania sa rozličných zariadení v našich domovoch. Dobrým príkladom je napríklad riadenie tienenia na základe slnka, času, vetra a iných premenných. Predstavte si že vaše žalúzie sa budú otvárať a zatvárať automaticky na základe vášho želania a nastavenia. Ráno sa môžu žalúzie odklopiť na základe východu slnka, času a podobne. V priebehu dňa a daného ročného obdobia (zima, leto) sa môžu žalúzie zatvoriť aj počas dňa v letnom období a tým pádom nám do interiéru nepreniká priame slnečné svetlo a interiér sa neprehrieva, nie je potrebne dodatočne chladiť interiér klimatizáciou čo predstavuje úsporu nákladov na chladenie.

Opačne je to pri zimnom období keď v domácnosti kúrime. Pri inteligentnom ovládaní tienenia môžeme získať teplo počas slnečných dní z exteriéru a to automatickým vytiahnutím alebo odklopením žalúzii. Pri takejto automatizácii taktiež prichádza ku šetreniu energie za vykurovanie.

Z iných možností je potrebné spomenúť napríklad ochranu žalúzii pri silnom vetre a tým zamedzenie poškodenia žalúzii. V takomto prípade je možné či už na základe predpovede počasia alebo prídavného veterného senzora automaticky vytiahnuť žalúzie aby neprišlo ku poškodeniu. Okrem iného je možne za pomoci smart relé modulov monitorovať spotrebu energie žalúzií.

Samozrejme že existujú aj iné možnosti zníženia nákladov na energie ale je potrebné zdôrazniť že vstupná investícia je oveľa vyššia. V ďalších článkoch sa budeme venovať aj téme ako optimalizovať náklady na kúrenie pomocou inteligentného vykurovania za pomoci smart zónového kúrenia.

Pokiaľ Vás článok zaujal a rozmýšľate nad inteligentným ovládaním tienenia či už existujúceho alebo pri riešení novostavby či rekonštrukcie budeme radi keď sa na nás obrátite a pomôžeme Vám ako s vhodným výberom tak aj s prípadnou inštaláciou. Pre inšpiráciu si prezrite našu ponuku v obchode

IoT SmartHome

info@iotsmarthome.sk