Akú rýchlosť internetu potrebuje váš inteligentný dom?

 

Inteligentné zariadenia môžu do vášho domova pridať úplne novú úroveň pohodlia, zábavy a zabezpečenia. Ale so všetkými požiadavkami, ktoré v súčasnosti kladieme na naše internetové pripojenia, sa možno pýtate, či je vaša sieť schopná napájať pripojenú domácnosť.

Dobré správy! Inteligentné domácnosti nie sú tak náročné na sieť, ako by ste si mohli myslieť. Poďme preskúmať, čo je inteligentný dom, akú rýchlosť potrebujete na jeho napájanie a spôsoby, ako môžete zo svojho pripojenia vyťažiť maximum a využívať výhody inteligentnej technológie.

Čo je inteligentný dom?

Inteligentný dom je fantastický spôsob, ako označiť domácnosť so spotrebičmi pripojenými na internet. Typické inteligentné zariadenia sa viažu na bezpečnosť, úsporu energie a pohodlie a mnohé z nich možno ovládať pomocou inteligentných reproduktorov, ktoré obsahujú digitálnych asistentov, ako je Alexa od Amazonu.

S dostatočným množstvom týchto zariadení môžu rôzne funkcie vášho domova začať spolupracovať úžasným spôsobom – môžete si nechať rozsvietiť svetlá a termostat nastaviť ideálnu teplotu napríklad tesne predtým, ako prídete domov z práce. A dokonca si tieto výhody môžete užívať aj vo vidieckych oblastiach alebo na miestach bez vysokorýchlostného kábla vďaka technológii, ako je satelitný internet a mobilné hotspoty.

Akú rýchlosť internetu skutočne potrebujete?

Tu je otázka za milión, aký vplyv uvidíte na vašu domácu sieť so všetkými týmito pridanými zariadeniami? No väčšinou nie veľa. Väčšina inteligentných domácich zariadení nevyžaduje strašne rýchle pripojenie. Termostaty a žiarovky skutočne potrebujú iba prístup k sieti, aby mohli prijímať príkazy z telefónu alebo ovládacieho panela, takže neprebieha veľa nepretržitého prenosu údajov.

Z tohto pravidla však existuje jedna veľká výnimka, fotoaparáty. Zvončekové kamery a iné inteligentné kamery, ktoré nahrávajú súbory fotografií alebo videí, môžu značne zaťažovať sieť.

Aj bez kamier by ste mali zvážiť celkový počet zariadení naraz aktívnych vo vašej domácnosti, vrátane smartfónov a počítačov. Hoci inteligentné zariadenia nemusia nevyhnutne využívať veľkú časť internetového pripojenia, vo veľkom počte môžu narušiť vaše pripojenie a spomaliť iné zariadenia, ako je váš inteligentný televízor.

chlosť: Ako všeobecné odporúčanie pridajte do svojho internetového plánu približne 5 Mb/s na každých približne desať inteligentných zariadení a ďalších 5 Mb/s, ak plánujete inštaláciu kamier. To by vám malo poskytnúť dobrý východiskový bod a odtiaľ sa môžete prispôsobiť.

Ako vyťažiť maximum zo svojho pripojenia

Jedným zo spôsobov, ako zmierniť používanie internetu vašimi inteligentnými domácimi zariadeniami, je obmedziť množstvo, ktoré využívajú pripojenie. Kamery môžete nastaviť tak, aby nahrávali video s nižším rozlíšením, čo môže mať veľký vplyv.

So zvyšujúcou sa rýchlosťou internetu a relatívne nízkymi požiadavkami inteligentných zariadení to nikdy nebolo jednoduchšie.

V našej ponuku nájdete inteligentné zariadenia.